هشتم اسفند ماه سالروز تأسیس نهاد مقدس امور تربیتی گرامی باد

در سالهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی، نهاد «امور تربیتی» با هدف گسترش و تعمیق ارزشهای انقلاب اسلامی در نظام آموزش و پرورش کشور شروع به شکل گیری کرد و بر همین اساس شهیدان رجایی و باهنر در دوران تصدی وزارت آموزش و پرورش در سال 1359 شمسی اقدام به تاسیس ستادهای امور تربیتی در مدارس کردند تا دانش آموزان را به ارزشهای اسلامی ترغیب کنند.

هشتم اسفند ماه سال یکهزار و سیصد و پنجاه و نه هجری شمسی، « ستاد امر تربیتی » در مدارس کشور به همّت شهیدان رجائی و باهنر تأسیس شد.
استمرار و بقای هر جامعه مستلزم آن است که مجموعه باورها، ارزش ها، رفتارها، دانش ها و مهارت های آن به نسل های جدید انتقال یابد. مهم ترین وسیله این انتقال آموزش و پرورش است و مدرسه مهم ترین واسطه انتقال دانش و مهارت فنی است بر همین اساس در دوره نخست وزیری شهید رجایی و در دوران تصدّی شهید باهنر در وزارت آموزش و پرورش آن ها به تأسیس ستاد های امور تربیتی در مدارس کشور اقدام کردند تا فرهنگ اسلامی را گسترش دهند و دانش آموزان را به حرمت نهادن و عمل به ارزش های اسلامی ترغیب کنند. پاسداری از ارزش های اسلامی و دستاوردهای انقلاب، برنامه ریزی و ایجاد هماهنگی بین عملکرد عوامل تربیتی، توجّه جدی به نقش معلمان در فعالیت های تربیتی و توجه به نقش دانش آموزان در فعالیت های تربیتی از جمله اهداف ستادهای امور تربیتی است. در جمهوری اسلامی ایران هشتم اسفند ماه روز «امور تربیتی و تربیت اسلامی »، نامگذاری شده است.

 

شهید بزرگوار، رجایی مربیان امور تربیتی را سربازان انقلاب در آموزش و پرورش نامید و بنا به گفته شهید باهنر «مربیان زمانی با انبیا هم صف و با امام عادل هم ردیف هستند که آموزش را از محتوای تزکیه پر کنند» و چه پر معناست کلام امام (ره) که می فرمایند:

«اگر تهذیب در کار نباشد علم توحید هم به درد نمی خورد.»

این نهاد از بدو شکل گیری تا به امروز مجموعه وسیعی از عملکردها و وظایف متعدد و گوناگونی را بعهده داشته و تحقق امر تربیت را منوط به حضور مربی و فعالیتهای رسمی غیر کلاسی در کنار آموزشهای کلاسی می داند. اهداف و اصول مشروحه زیر علل اصلی تشکیل این نهاد انقلابی پرورشی می باشند که عبارتند از:

1.     انتقال ارزشهای دینی و فرهنگی انقلاب اسلامی به مدارس

2.     تربیت و بازسازی دانش آموزان در فضایی انقلابی و اسلامی

3.     زمینه سازی برای ورود نگرش های دینی و ارزشهای انقلاب اسلامی به نظام آموزش و پرورش و حفظ مدارس از آفات فرهنگی و سیاسی.

4.     شناخت و پرورش استعدادهای دانش آموزان در رشد دینی، عقلی، اجتماعی، عاطفی آنان و حفظ ارزشها.

بنابراین مهمترین اهداف تشکیل امور تربیتی را حراست از مرزهای اعتقادی و حفظ دستاوردها و تبیین ارزشهای انقلاب در مدارس باید دانست. چرا که انگیزه های انقلابی و اسلامی همراه با شعار «مربیان امور تربیتی سربازان انقلابند» موجب تأسیس این نهاد انقلابی شده است.

این مجموعه در طی سالهای شکل گیری خود تلاش گسترده ای را درجهت رفع کاستی ها و پرورش مذهبی و انقلابی دانش آموزان به انجام رسانده است.

و امام (ره)؛ چه خوش می فرمایند:

« .......... اگر چنانچه معلم یک معلمی باش که دعوت به نور بکند، دعوت به صلاح بکند، دعوت به اسلام بکند، دعوت به اخلاق صالحه بکند، دعوت به ارزشهای اسلامی بکند، آن ارزشهایی که عندالله ارزش است، اگر معلم این کار را بکند همانطوری که انبیاء مردم را از ظلمت به نور می کشانند، این معلم هم این بچه ها را از ظلمات به نور وارد می کند و همین شغلی است که شغل انبیاء است.»

/ 5 نظر / 119 بازدید
میثم

سلام لینک شدید جنبش دانش آموزی ساری http://jonbesh21.blog.ir/

وبلاگ چرتاق

با سلام چــــــــــرتاق chartaqh.mihanblog.com

محمد

سلام خسته نباشید از بچه های انجمن اسلامی هستم یه نیازی که کم کم توی انجمن اسلامی حس میشه کار حرفه ایه و و نتیجه گرفتن از کارهامونه. گاهی وقت ها به وبلاگ انجمن که نگاه می کنیم میگیم چرا بچه ها باید بیان توی این وبلاگ(بیاید قبول کنیم که معمولا از ظاهر خوبی برخوردار نیستند) به خاطر همین با یه گروه از بچه ها سایت امان سافت رو آماده کردیم تا بچه های انجمنی بتونند سایت های خودشون رو ارتقا بدند این سایت برای انجمن های اسلامی تخفیف واقعا ویژه ای داره با 50 هزارتومن یه سایت با امکانات واقعا عالی و حرفه ای یه سامانه پیامکی با 100 پیام رایگان و یه دامنه ir هدیه و نرم افزار اندروید از ویژگی هاشه گفتم که تا طرح پاییزه هست یه سری بزنید نماد اطمینان هم داره.مطمئنه خدا رو شکر آدرس www.amansoft.ir التماس دعا یاعلی